За пета поредна година от 5 до 7 май в китния старопланински град Елена се провеждат “Гергьовски музикални празници-Елена”. В Музея на Възраждането “Иларион Макариополски”, с неговите безценни съкровища, съхраняващи неповторимия възрожденски дух - къщата на Иларион Макариополски, старинният храм “Св. Никола” при АИК “Даскалоливница” и възстановеното училище, превърнало се в прекрасна Художествена галерия, публиката има възможност да се срещне с богатството на класическата светска и духовна музика. Вокални и инструментални изпълнения от различни жанрове, епохи, стилове, поднесени най-сърдечно от професионалисти и любители, деца и възрастни, оживотворяват по чуден начин тези паметници на българския дух.
Преди пет години “Младежко сдружение-България” инициира създаването на този форум, като среща незаменима подкрепа от страна на НЧ “Напредък-Елена-1863” и лично на неговата председателка инж. Димитринка Иванова. Още от първото издание фестивалът е подкрепен от Музей на Възраждането “Иларион Макариополски” и Община Елена, а от втората година към организаторите се присъединява и столичното сдружение за култура “Светъл звън”.
Тази година фестивалът открива “Колегиум ОСАННА” с диригент Елица Христова, който тази година чества 25 години от създаването си с поредица от културни събития в България, Франция, Испания, Германия и Италия. Концертът в Елена се реализира с финансовата подкрепа на НФ “Култура” по програма “Разпространение” 2024.
Квартет от ансамбъла ще представи малко позната старинна и съвременна музика, която предизвиква дълбоки преживявания, изпълва душата със светлина и вдъхновение. В програмата са включени авторски произведения и обработки от Георги Попов - църковни песнопения на 9 езика, вокално-инструментални творби, създадени по старобългарски аноним, картини на Димитрина Дойчинова и стихове на Иван Вазов, с които се отбелязват 175 години от рождението му.
С концертната програма на другите участници Фестивалът ще отбележи и 150 години от рождението на Добри Христов, 180 години от рождението на Габриел Форе и 340 години от рождението на Й.С. Бах.
Сред изпълнителите тази година са ученици от класовете по пиано и пеене на музикалната педагожка Дарина Петкова от Пловдив и Мъжки хор на НГДЕК “Св. Константин Кирил Философ” от София.
За първи път тази година се организира и Съпътстваща програма, която представя творби на художничката Димитрина Дойчинова, които вече могат да бъдат разгледани в Художествената галерия и ще останат там до 7 май.
Организаторите канят гражданите и гостите на града да посетят концертите, които ще се проведат на 5 май от 18.00 часа в Художествената галерия и на 6 май от 11.30 часа в старинен храм “Св. Никола”.
Всички събития са с вход свободен.
08-01-2025
Актуална информация за условията за участие, заявка и предварителна програма за 2025 година са налични в сайта на Празниците.
08-05-2023
Подробна информация за събитията и участниците от третия фестивал може да откриете в секциите на сайта.
03-05-2023
ОЧАКВАМЕ ВИ!
12-04-2023
Готова е предварителната програма на третото издание на музикалния фестивал.
За първи път организаторите предлагат на участниците във форума и на гостите на фестивала Семинар. Тази година той е посветен на музикалните технологии.
Очаквайте повече информация след Великденските празници.
05-12-2022
Актуализирана информация за третото издание на ежегодните "Гергьовски песенни празници-Елена" през 2023 г. може да намерите в секциите Регламент 2023 и Заявка за участие 2023.
19-10-2022
Организаторите активно работят върху разширяване на формата на Празниците през май 2023 г.
***
***
На 7 май се състоя заключителният концерт на Гергьовските песенни празници. В него взеха участие софийският младежки хор „Свобода“ с диригент Михаела Котева, който създаде незабравима атмосфера със своето свежо излъчване и изпълнения, пълни с любов към музиката и хор „Нуша“ с диригент Нели Андреева, също от София, чийто впечатляващи изпълнения и репертоар, съставен от фолклорна и църковна музика, добавиха пъстрота, красота и още повече настроение на празниците.
***
Формация „Мелос“ изнесе програма с православни български, византийски и руски песнопения, а изпълнението на Ансамбъла при старинен храм „Св. Петка“ запозна публиката с образци на монодийната и многогласната традиции.
В последния за деня концерт - на „Колегиум ОСАННА“ - прозвучаха автентични песнопения от Еленската певческа школа, Рилската школа и образци на "болгарски роспев", обработени от композитора Георги Попов. Слушателите се запознаха и с богатството и красотата на непознатата за широката публика съвременна българска авторска музика, написана на 5 европейски езици (немски, английски, френски, италиански и български).
***
Концертът завърши с изпълненията на Дамски камерен хор „Дунавски вълни“ от Русе с диригент Весела Тодорова.
Музикалният форум се организира от „Младежко сдружение-България“, НЧ „Напредък-Елена- 1863“, сдружение "Светъл звън", АИК "Даскалоливницата" и Община Елена, с финансовата подкрепа по проекти в различни програми на Национален фонд "Култура" и Столична програма "Култура".
***
Програмата на второто издание на ГЕРГЬОВСКИ ПЕСЕННИ ПРАЗНИЦИ - ЕЛЕНА е готова. Може да се запознаете с нея на нашата страница.
ОЧАКВАМЕ ВИ!
Няма коментари:
Публикуване на коментар